מאמרים

כללי עשה ואל תעשה בהטמעת עובד חדש

איך להטמיע עובדים חדשים בהצלחה?

 

מספר כללים על מנת להטמיע עובדים בצורה מוצלחת:

1. אל תזניח את נושא ההכוונה של עובדים חדשים- פינת קפה זה נחמד אבל לא רציני, אל תניח לעובדים החדשים להיות עצמאים בשטח. אינך מודע לכל תחומי חוסר הוודאות בהם נתקל העובד החדש. אל תערוך לו הכוונה מקרית או מזורזת. אין סיבה לתת לפוליטיקה הארגונית להיות זו שמנהלת את הטמעתו וכניסתו של העובד לחברה. הקדש זמן מספיק להכרות עם החברה ועם התפקיד. הדבר יצמצם מידע שגוי ושגיאות בתפקיד ויתרום לסיפוק רב יותר של העובד ופריון גבוה יותר.

2. המשך במעקב אחרי ההכוונה- זבנג וגמרנו לא עובד בשלב הזה, גם לא החלום הרטוב של “שגר ושכח…” עובד חדש לא מתאקלם במקום אחרי מספר ימים או שבועות. גם אם הוא נראה בעל בטחון. קבע תחנות בשלב ההטמעה באותם “90 ימי חסד”, בכדי לספק לו מידע מפורט אודות מדיניות החברה, נהליה וההטבות לעובד, ישיבות משוב בנוגע לביצועי העובד. תן לעובד שפע הזדמנויות להעלות שאלות, גם אחרי מספר חודשים בתפקיד.

3. הפוך את ההכוונה למשהו מלהיב- כמו שאומרת סבתא שלי ” לא עושים שום דבר בכוח”, ואמא שלי הוסיפה כי, “אין הזדמנות שנייה לרושם ראשוני” כיוון שכך העובד עורך הכרות עם החברה והתפקיד, הרושם הראשון צריך להיות חיובי. אל תערוך הכרות זאת באמצעות זרם בלתי פוסק של מידע עובדתי. ישיבות הכוונה קבוצתיות לכל העובדים החדשים ברחבי הארגון יכולות להשרות על התהליך אווירה של התלהבות. אירועים חברתיים, משולבים עם אופנים שונים של מסירת מידע, ישאירו רושם חיובי שיישאר מוטמע בזיכרונו של העובד.

עובד החדש צריך להיות מרוצה מכך שהצטרף לארגון ולצפות בהתלהבות לתחילת העבודה בפועל.

4. אל תדכדך עובדים חדשים- לכל ארגון יש בעיות, חסרונות ועובדים בעייתיים.  הטמעה אינה הזמן המתאים לחשוף את העובדים החדשים לבעיות או להעיר הערות מזלזלות בנוגע לחברה או מישהו מאנשיה. לא רחוק היום בו יתוודעו העובדים החדשים למציאות. לעובד החדש יש מספיק מידע ל”עכל” גם מבלי לשמוע רכילות.

5. ערוך ישיבות הכוונה לעובדים לפי נושאי העניין- מידע על תולדות החברה, השקפתה ושליחותה נוגעים לכל הדרגים. אולם, חלק נכבד מהמידע וכן טון ישיבות ההכוונה ישתנה בהתאם למעמד העובד. מנהלי עבודה ומנהלים בכירים יתעניינו יותר במבנה הארגון, הזדמנויות להכשרה מקצועית ונושאים של קידום קריירה. מידע על מדיניות, כללים ונהלי משמעת עשוי להשתנות בהתאם לקבוצות העובדים. מובן שגם ההטבות שונות. במקום להדריך עובדים שונים יחד, מוטב להתאים את ההדרכה לצרכים המסוימים של כל קבוצה.

6. נצל את ההזדמנות למשוב ופידבק- אדם חדש תמיד יראה דברים שאנו הנמצאים בתוך הארגון, כבר לא מודעים ולא רואים, נצל הזדמנות זו לקבל מהעובדים חדשים פידבק על דרך הטמעתם בתפקיד ובחברה. התהליך יספק גם לך כמנהל מידע רב אודות מצב העובד החדש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר